Newsletter, Novinky, Novinky z oboru, Tiskové zprávy

Media Bohemia spustila vysílání Rádia Ukrajina

22.3.2022 /

Dnes 22. března odstartovalo za přítomnosti ukrajinského velvyslance v ČR Yevhena Perebyinise, ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Gazdíka a ministra kultury Martina Baxy vysílání Rádia Ukrajina. Rádio vysílá v ukrajinštině pro ukrajinské uprchlíky v Čechách a vzniklo v rekordním čase za 3 týdny. Jeho on-air manažerkou je Natalia Churiková, novinářka s dlouholetou praxí z ukrajinské redakce RFE.

V úterý 22. března zahájilo vysílání Rádio Ukrajina, které je primárně určeno pro Ukrajince pohybující se na území ČR. Slavnostního zahájení se zúčastnili kromě ukrajinského velvyslance Yevhena Perebyinise i čeští vládní představitelé – ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík a ministr kultury Martin Baxa.

,,Rád bych poděkoval české mediální skupině Media Bohemia za spuštění internetového rádia v ukrajinském jazyce. Pro Ukrajince, kteří utíkají před ruskou agresí a ocitli se v České republice, je nesmírně důležité neztratit kontakt se svou zemí a nadále dostávat informace ve svém rodném jazyce. Věřím, že Rádio Ukrajina se stane nití, která naše krajany nejen udrží v kontaktu s vlastí, ale také je spojí a dodá důvěru, že společně překonáme toto těžké období a vrátíme se domů k obnově našeho státu,“ říká ukrajinský velvyslance Yevhen Perebyinis.


Zdroj: Rádio Ukrajina

„Velmi si vážím práce všech svých kolegů, kteří dokázali v týmu cca 15 lidí postavit plnohodnotné rádio za neuvěřitelné 3 týdny. Je to v českém prostředí neskutečný počin a stojí za ním plné nasazení lidí, které bylo motivováno několika osobními příběhy,“ říká spolumajitel mediální skupiny Media Bohemia, Daniel Sedláček a dodává: „Jsem moc rád, že jsme díky Rádiu Ukrajina měli možnost dát práci našim ukrajinským kolegům, a současně pomoci všem uprchlíkům, kteří do ČR přichází a hledají relevantní informace. Prostřednictvím rádia jim můžeme zprostředkovat alespoň částečný pocit bezpečí a sounáležitosti. Protože právě emoce, umí rádio předávat nejlépe.“

Rádio Ukrajina je plnohodnotná stanice, která vytváří vlastní autorský obsah. Bude vysílat v ukrajinštině a posluchači tu naleznou aktuální zprávy z Ukrajiny v celém kontextu, praktické informace podstatné pro pobyt na území ČR, tak aby se ukrajinští uprchlíci mohli rychleji začlenit do zdejšího každodenního života. Po hudební stránce bude rádio vycházet z playlistu Hitrádií, pouze české a slovenské songy budou nahrazeny ukrajinskou hudbou. Ve vysílání nebudou chybět ani pohádky v ukrajinštině, poradny s experty z různých oborů (sociální, psychologické, finanční a daňové, pracovně-právní atd.), duchovní promluvy i krátké verše. Celkový charakter rádia i veškerý obsah je tak důsledně připravován s ohledem na současné potřeby i aktuální psychické nastavení ukrajinských uprchlíků. Tvůrcům Rádia Ukrajina pomáhají i odborníci z organizace Člověk v tísni nebo další lidé z ukrajinské komunity.


Zdroj: Rádio Ukrajina

„V tuto chvíli náš tým tvoří deset ukrajinských moderátorů, z nichž někteří ještě před třemi týdny žili na Ukrajině. Když znáte jejich osobní příběhy a pak vidíte jejich profesionální vystupování v rádiu, tak byste neuvěřili, čím vším si prošli nebo prochází. Věřím, že Rádio Ukrajina bude nejen pro ně velkou oporou,“ vysvětluje nová on-air manažerka Rádia Ukrajina, Natalia Churiková.

Rádio Ukrajina bude vysílat zpočátku na webu www.radioukrajina.cz a v aplikaci RADIA.CZ (Lze stáhnout zdarma v App Store nebo Google Play). V řešení jsou i další možnosti šíření vysílání prostřednictvím podcastů apod. Ukrajinská redakce se bude též starat o web a sociální sítě Rádia Ukrajina, které by měly nabídnout důležité informace i prostřednictvím těchto platforem.

HEADLINES

Headline

5 z 10 řidičů v naší republice poslouchá týdně právě naše rádia, tj. rádia ze skupiny RADIOHOUSE. Ví...
Headline

Produkční tipy dobré rozhlasové reklamy

Příprava mediální strategie Existuje mnoho přístupů jak připravit efektivní mediální strategii a my...