Na co nezapomenout

Správné načasování

Plánování období, kdy nasadit mediální komunikaci, je důležité z hlediska konkurence nebo předpokládané sezony konkrétního produktu.

Image nebo produkt?

Chceme podpořit značku nebo představit produkt, případně anoncovat akce, slevy apod.? Každá z těchto podob má vliv na nasazení a frekvenci spotu. Například pro podporu image značky je efektivnější delší doba kampaně s menší frekvencí (max. 4x denně).

Obsahové propojení

V momentě, kdy komunikujeme lowcostové produkty, například ojeté vozy, není vhodné použít masová média, ale přednost by měl dostat ukazatel cílové skupiny. Například volit médium, které má vysoké procentní zastoupení mužů s příjmem do 15 tis. čistého apod.

Obsah rubriky (vysílaného programového bloku)

Odvysílání spotu, byť v atraktivním časovém pásmu, na 50% slevu vepřového u pořadu Vaříme s vegetariánem se mine účinkem.

Volit spoty v méně sledovaných časech?

Protože tyto časy mají své unikátní posluchače, kteří ladí rádio pouze mimo prime time a zvyšují tím celkový zásah kampaně bez vlivu na celkovou cenu.

Doba nákupního rozhodování

Pokud Vaše výrobky patří do segmentu FMCG, je Vaším primárním záměrem oslovit posluchače v době před jeho nákupní aktivitou. Nejlépe tedy v dopoledních hodinách.

Obsah spotu

Kvalita, srozumitelnost a kreativita spotu hrají neméně důležitou roli vedle nasazení. Krácení o tisíce na nákladech za výrobu spotu dokáže zneefektivnit kampaň za statisíce.

Vysílání o víkendu

Kdy jezdí lidé nejvíce nakupovat a kdy o svých investicích přemýšlejí – o víkendu. Kdy si lidé uleví od stresu – o víkendu. Kdy mají lidé soustředěněji možnost poslouchat rádio – o víkendu.

Mediamix

Rozložení investic do více mediatypů přinese vyšší efektivitu než využití pouze jednoho.

  • širší vizuální a kreativní záběr
  • oslovení není jednotvárné
  • každý mediatyp má různou účinnost (rádio například dobře pracuje s image klienta

a pobídkami k akci, tisk zase s hlubším množstvím informací)