Hitrádia u příležitosti Dne dětí upozorňují na epidemii dětské úzkosti - Radiohouse

Hitrádia u příležitosti Dne dětí upozorňují na epidemii dětské úzkosti

Hitrádia patřící do mediální skupiny Media Bohemia se ve vysílání zaměří na další složité téma. Po vánoční podpoře dětského hospicu Dům pro Julii budou regionální stanice v období kolem Mezinárodního dne dětí upozorňovat na problematiku dětských úzkostí a dětského sebepoškozování. Kromě programových anoncí a rozhovorů s odborníky budou k tématu vydávat Hitrádia i nový podcast Poslouchej mě. Ten moderuje psycholožka a spisovatelka Iva Hadj Moussa. Cílem kampaně je upozornit na tuto problematiku zejména rodiče a v tomto směru je edukovat.

„Poté, co se nám o Vánocích podařilo otevřít téma dětské paliativní péče, jsme nyní vyslyšeli prosbu odborníků, abychom jako silné médium zaměřené na cílovou skupinu rodin otevřeli další těžké téma. Po covidové pandemii se totiž v českých rodinách šíří epidemie dětské úzkosti a dětského sebepoškozování,“ vysvětluje Michal Merenda, programový ředitel sítě Hitrádií a dodává: „Podle klinických expertů je jejich výskyt oproti předchozí době mnohanásobný a české děti prostě nejsou v pohodě. Přitom odborná léčba často chybí, protože odborníků na dětskou duši je málo a jedinou cestou tak zůstává prevence. Proto jsme se rozhodli na Hitrádiích v souvislosti s Dnem dětí na tento vážný problém ve svém vysílání upozornit.“

Hitrádia spojila síly s přední českou spisovatelkou a psycholožkou Ivou Hadj Moussa, která se tomuto tématu dlouhodobě věnuje. Pro Hitrádia nyní nově vytváří rozhovorový podcast s názvem Poslouchej mě!, do kterého si zve experty na dětskou duši a hledá s nimi cesty, jak dětem pomoci, když mají trápení a psychické obtíže. „Jednáme i o tom, že by se do něj od podzimu zapojil jako opinion leader a mnohonásobný otec, zpěvák Tomáš Klus, který považuje toto téma v dnešní době za naprosto klíčové,“ říká Michal Merenda.

Hitrádia chystají také osvětovou kampaň k danému tématu, která bude postavena především na on-air vysílání v podobě rozhovorů s odborníky a na speciálních programových anoncích. Téma bude využito i v obsahu pro sociální sítě Hitrádií. Cílem kampaně je, aby rodiče této problematice věnovali zvýšenou pozornost a poskytovali dětem místo dárků svůj čas a potřebnou podporu, což je podle expertů klíčové pro prevenci a řízení úzkosti.

„Rodiče by měli vytvářet prostor pro otevřenou komunikaci, kde děti mohou sdílet své pocity a obavy. Rodiče by měli být vnímaví k potřebám svých dětí a případně vyhledat odbornou pomoc, pokud úzkost přetrvává a zasahuje do každodenního života. Zároveň by jim měli vysvětlit, že nervozita a stres k životu patří, a dá se s nimi něco dělat. Jejich aktivní účast a vnímavost mohou mít významný vliv na zlepšení duševního a emocionálního zdraví dětí a pomoci jim vyrovnat se s úzkostí ve zdravý a pozitivní způsob. Jsem proto moc ráda, že díky Hitrádiím se podaří toto téma dostat k široké veřejnosti a věřím, že náš společný projekt dopomůže alespoň k tomu, že se o problematice dětských úzkostí začne více mluvit,“ říká autorka nového podcastu, Iva Hadj Moussa.